Kredyt hipoteczny – krok po kroku

Branie dużego kredytu na długi czas nigdy nie jest łatwą decyzją. Należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw i mieć świadomość tego, jak wielką odpowiedzialność bierze się na barki. Kredyt hipoteczny należy do największych zobowiązań tego typu, na jakie możemy się zdecydować. Zawsze trzeba podchodzić do tego na spokojnie, po chłodnej i dokładnej analizie całej sytuacji.

Niestety, wielu ludzi daje się tu ponieść emocjom, a coś takiego jest prostą drogą do wzięcia na siebie ogromnego zobowiązania, które może zdominować nasze osobiste finanse na bardzo wiele lat. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się takim kredytom i wiedzieć, na co należy zwracać tu szczególną uwagę. Jedynie dzięki temu będziemy w stanie podjąć rzeczywiście korzystną dla nas decyzję, która poprawi naszą sytuację finansową, a nie pogorszy.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy w momencie, kiedy zaczynamy snuć plany na temat nowego mieszkania. Zmiana warunków życia na lepsze jest oczywiście bardzo ważna dla każdego z nas, a w wielu przypadkach jest to jeden z najważniejszych momentów w naszym życiu. Oczywiście, marzenia takie nie są łatwe do zrealizowania. Na przeszkodzie stoją tu przede wszystkim kwestie finansowe. Nie ma właściwie znaczenia to, czy zamierzamy kupić niewielkie, używane mieszkanie czy celujemy w nowoczesne apartamenty z rynku pierwotnego – i tak czekają nas spore wydatki. Trzeba zatem pomyśleć o tym nieco wcześniej i upewnić się, że poradzimy sobie z takimi przeszkodami.

Przeanalizuj swoją sytuację finansową

analiza SWOTWiększość z nas z góry będzie musiała się przyznać, że zrealizowanie swoich planów mieszkaniowych zwyczajnie wykracza poza nasze możliwości finansowe. Trzeba zatem pogodzić się z koniecznością wzięcia kredytu. Wysokość finansowania na jakie można liczyć jest zróżnicowana i zależy od szeregu czynników – w każdym przypadku może być zatem inna. Wszystkie plany dobrze jest w związku z tym zacząć od ustalenia, na jak dużą pomoc finansową możemy liczyć. Najlepiej jest umówić się w tym celu na spotkanie z doradcą bankowym, który będzie w stanie dokładnie przeanalizować nasze warunki i określić, w jakiej sytuacji się znajdujemy. Na tym etapie dobrze jest również oswoić się powoli ze wszystkimi formalnościami, przez jakie będziemy musieli przebrnąć w czasie starania się o kredyt. Wstępnie warto również dowiedzieć się, jakie koszty zaciągnięcia i spłaty kredytu nas czekają. Warunki mogą różnić się w zależności od konkretnego banku.

Doradca bankowy wyjaśni nam również, jakie czynniki negatywnie wpływają na naszą zdolność kredytową i zmniejszają kwotę kredytu, jaką możemy otrzymać. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że są to rzeczy takie jak karty kredytowe czy różne zobowiązania finansowe. Razem z pracownikiem banku możemy dobrze przygotować się do złożenia wniosku o kredyt, wcześniej pozbywając się wszystkich zbędnych rzeczy które mogą stać tu na przeszkodzie. Takie przygotowanie się jest korzystne pod każdym względem. Nie tylko będziemy mogli liczyć na lepsze warunki współpracy z bankiem, ale również z góry oszczędzimy sobie wielu zbędnych formalności i znacznie skrócimy czas oczekiwania na decyzję w naszej sprawie.

Kredyt hipoteczny - sprecyzuj potrzeby

Bardzo ważne jest tutaj dokładne ustalenie, jakich pieniędzy potrzebujemy na zrealizowanie naszych planów. Warto pamiętać, że sam zakup mieszkania w wielu przypadkach to tylko jedna z rzeczy. Do tego mogą dojść również koszty związane z wyposażeniem czy remontem takiego lokum. W momencie zaciągnięcia kredytu hipotecznego nasza zdolność kredytowa zostanie tak obciążona, że przez dłuższy czas nie będziemy mogli liczyć na żadne inne finansowanie – trzeba to uwzględnić w swoich planach.

Przed złożeniem samego wniosku o kredyt warto jeszcze raz spotkać się z doradcą bankowym. Ponowna ocena zdolności kredytowej oraz naszych potrzeb pomoże nam w poprawnym przygotowaniu naszego podania.

Załatwiamy formalności

Kiedy już wybierzemy mieszkanie i przygotujemy się na złożenie wniosku o kredyt, kolejnym krokiem będzie podpisanie wstępnej umowy z deweloperem lub właścicielem nieruchomości. W umowie powinny znaleźć się już wszystkie szczegóły dotyczące mieszkania, takie jak jego cena czy dokładne wymiary. Ustalając termin zawarcia umowy ostatecznej trzeba brać pod uwagę to, że procedura kredytowa może zająć nawet kilka miesięcy.

Samo wypełnianie wniosku o kredyt może zająć nieco czasu. Bank będzie wymagał uwzględnienia bardzo wielu szczegółów dotyczących naszej sytuacji finansowej. Najlepiej jest to robić razem z doradcą bankowym, zwłaszcza jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą.

kredyt pod hipotekę

Wstępna decyzja kredytowa

​O ile na ostateczną odpowiedź banku trzeba nieco poczekać, o tyle w ciągu dwóch tygodni powinniśmy otrzymać wstępną decyzję. Dowiemy się z niej dokładnie, na jakie warunki możemy liczyć przy kredycie i jakie jeszcze dokumenty będziemy musieli jeszcze dostarczyć. Dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku w paru bankach i otrzymanie kilku takich decyzji. Dzięki temu będziemy mogli porównać ze sobą poszczególne oferty i wybrać najlepszą z nich.

Umowa kredytowa

Po wybraniu konkretnej oferty i otrzymaniu ostatecznej odpowiedzi, przychodzi wreszcie czas na podpisanie umowy kredytowej. Jest to niezwykle ważny moment – koniecznie trzeba poświęcić trochę czasu i dokładnie zapoznać się z treścią umowy, nawet jeśli wcześniej otrzymaliśmy jej wstępną wersję. Kolejnym krokiem jest też podpisanie umowy, w ramach której przenosimy prawa własności nieruchomości na kredytodawcę. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych formalności, takich jak uzyskanie wpisu hipoteki czy ubezpieczenie mieszkania. Ostatnim krokiem jest przekazanie do banku wypisu z księgi wieczystej zawierającego stosowny wpis hipoteczny. W tym momencie pozostaje nam już tylko długi okres spłaty kredytu.