Ranking kredytów hipotecznych

Na przestrzeni ostatnich lat większość Polaków decydujących się na zakup mieszkania wspomagała się finansowaniem poprzez kredyt hipoteczny. Oczywiście wynika to z faktu, że mało kto jest w stanie zapłacić za mieszkanie gotówkę. Właśnie dlatego najczęstszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Podstawowym źródłem informacji na temat kredytów są strony internetowe oraz specjalistyczne portale o tematyce finansowej. Bardzo dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju rankingi kredytów i strony oferujące ich porównania.

Tego rodzaju rankingi mają pomóc podjęcie decyzji o kredycie oraz porównanie dostępnych ofert. Znajdziemy tam wszystko podstawowe informacje, które musimy znać, jeżeli chcemy zdecydować się na wzięcie kredytu. Oczywiście należy mieć świadomość, że finalne warunki kredytu zostaną zaoferowane przez bank, na podstawie analizy sytuacji finansowej wnioskodawcy. Natomiast głównym celem tego typu porównania jest przedstawienie mocnych i słabych stron dostępnych ofert.

Z uwagi na bardzo bogaty rynek, decyzja o wyborze kredytu hipotecznego nie należy do najprostszych. Warunki kredytowania oraz wysokość prowizji zawsze podawana jest tylko orientacyjnie. Ostateczne indywidualne parametry kredytu są ustalane przez bank na podstawie analizy sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Czynniki, które w największy sposób wpływają na ostateczne koszta kredytu to: okres kredytowania, stopień wkładu własnego, prowizja za udzielenie kredytu, marża kredytowa oraz oczywiście kwota kredytu. 

Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?

Istotną informacją dla wszystkich kredytobiorców jest to, że oprocentowanie kredytu jest wynikową dwóch zmiennych: indeksu WIBOR3M/6M oraz marży banku. Wszystkie koszty związane z kredytem, w tym także prowizja i oprocentowanie kredytu są podawana poprzez wskaźnik RRSO – czyli roczna rzeczywista stawka oprocentowania. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone, by warunki kredytów były bardziej przejrzyste. Pozwala to w łatwy sposób porównać oferty banków i sprawdzić, jaki będzie koszt odsetek w danym roku. Warto pamiętać, że obowiązkiem banku jest podanie wysokości RRSO dla każdej prezentowanej oferty kredytu lub każdej podpisywanej umowy kredytowej.

Ranking kredytów - jak powstaje?

jak powstaje ranking kredytów​W jaki sposób tworzone są ranking kredytów w internetowych porównywarkach? Jest to suma różnych istotnych czynników, które są poddawane ocenie.

Można do nich zaliczyć między innymi: wysokość opłat przygotowawczych, wysokość prowizji, możliwość złożenia wniosku przez Internetu, dodatkowe, promocyjne zalety oferty, wartość kredytu maksymalną (według wskaźnika ltV – jako procent wartości nieruchomości) oraz maksymalny dostępny okres kredytowania.

Dzięki takiemu porównaniu klient zainteresowany kredytem jest w stanie samodzielnie ocenić wady i zalety każdej z ofert, a także otrzymać indywidualną wycenę i propozycję kredytu, odpowiadającą jego sytuacji kredytowej oraz preferencjom dotyczącym warunków kredytu. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, przed podpisaniem umowy z bankiem, jest porównanie dostępnych ofert po to, by nie przepłacać.