Włącz alert BIK przed urlopem!

Zbliża się lato, czas urlopów, przyjemnego spędzania wolnych chwil. Niestety często bywa tak, że w trakcie beztroskich podróży przestajemy dbać o bezpieczeństwo własnych pieniędzy. Zdarzają się przypadki zagubienia lub kradzieży dokumentów, na które są zaciągane pożyczki. Można jednak się przed tym zabezpieczyć dzięki Alertom BIK.

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zbiera dane wszystkich kredyto- i pożyczkobiorców. To w bazie BIK banki i instytucje finansowe weryfikują wiarygodność klienta i sprawdzają jego zdolność kredytową. BIK wprowadził również usługę Alerty BIK, dzięki którym konsumenci mogą zabezpieczyć swoje finanse.

BIK -  Biuro Informacji Kredytowej

Hotele coraz częściej oferują miejsce w swoich sejfach i właśnie tam powinniśmy trzymać wszelkie dokumenty, które posiadamy. Dowód osobisty nie powinien być pozostawiany w miejsca, w których będą miały do niego dostęp osoby trzecie. Jeżeli musimy mieć dokumenty ze sobą należy trzymać je bezpośrednio przy sobie lub w dobrze zamkniętej torebce.

Przed wyjazdem warto zarejestrować się w serwisie BIK. W momencie utraty dokumentów możemy je zastrzec w ciągu kilku chwil. Ponadto Alerty BIK poinformują nas jak ktoś będzie chciał wziąć kredyt lub pożyczkę na nasz dowód.

Alert BIK?

Banki i instytucje udzielające kredytów oraz pożyczek sprawdzają w bazie BIK informacje na temat klienta. Sprawdzana jest historia kredytowa, zaległości jakie posiada klient, terminowość spłat oraz wielkość zobowiązań, które są do spłacenia. Każda weryfikacja jest odnotowywana w systemie. Jeżeli jesteśmy zarejestrowani w serwisie BIK i posiadamy uruchomioną usługę Alertów BIK zostaniemy poinformowani poprzez SMS-a oraz wiadomość email o każdej weryfikacji jaka jest prowadzona. Dostając taką informację w przypadku braku ubiegania się o jakiś kredyt możemy być prawie pewni, że dochodzi do próby wyłudzenia pieniędzy. Po otrzymaniu informacji mamy możliwość sprawdzenia w serwisie dokładnych szczegółów dotyczących wniosku weryfikacyjnego złożonego do BIK.

BIK

Włączanie Alertów BIK

Żeby włączyć Alerty BIK należy wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich jest wypełnienie formularza znajdującego się w portalu. Dzięki temu zostaniemy zarejestrowani jako użytkownicy. Następnie musimy potwierdzić swoją tożsamość. Najprostszym rozwiązaniem jest przesłanie skanu dowodu osobistego oraz dokonanie przelewu na konto BIK. Przelew powinien być wykonany z konta, które jest własnością osoby rejestrującej się.

Rejestr BIK 

Jeżeli jesteśmy zarejestrowanymi użytkownikami i zweryfikowaliśmy swój dowód osobisty nie musimy się obawiać próby wyłudzenia pieniędzy. Po zauważeniu, że nasz dokument został zagubiony lub skradziony wystarczy wejść na portal i jednym kliknięciem zablokować dokument. Dzięki temu wszystkie banki i instytucje finansowe będą posiadały informację, że na ten dokument nie mogą być udzielane żadne zobowiązania finansowe.

Zablokowanie dokumentów w serwisie jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wyłudzeniami kredytów i pożyczek.