Kredyt konsumpcyjny - co go cechuje i jakie są rodzaje?

Kredyt konsumpcyjny to kredyt bankowy udzielany Klientom na konkretne potrzeby. Wysokość kredytu zależy od możliwości finansowych osoby, która go bierze - umowa spłaty również dobierana jest w sposób indywidualny. Jest to doskonała alternatywa dla pożyczek parabankowych - decyzja o udzieleniu kredytu konsumpcyjnego również jest udzielana bardzo szybko - nawet w piętnaście minut.

O kredyt konsumpcyjny można ubiegać się zarówno w sytuacji, gdy pieniądze są pilnie potrzebne na zwykłe bieżące wydatki czy konsolidację kredytu, jak i w przypadku, kiedy konieczny jest zakup nowego sprzętu RTV czy wykupienie wakacyjnej wycieczki. Czym różni się więc kredyt konsumpcyjny od znanego kredytu gotówkowego? W przypadku kredytu konsumpcyjnego niezbędne jest określenie, na co konkretnie niezbędne są pieniądze. W przypadku kredytu gotówkowego nie trzeba przedstawiać celu. Kredyt konsumpcyjny nie musi być także związany z wzięciem gotówki do ręki - takie rozwiązanie jest wykorzystywane na przykład w przypadku sprzedaży ratalnej. Warto pamiętać, że kredyt konsumpcyjny nie może zostać pozyskany w celu związanym z działalnością firmy, jednak dopuszcza się wykorzystanie tych pieniędzy na jej potrzeby, ponieważ zazwyczaj nie ma potrzeby udowadniania na co zostały wydane.

Reasumując, kredyt konsumpcyjny to możliwość uzyskania pieniędzy na bieżące potrzeby, także te, które nie są naglące. Cele, na które można wziąć tę formę kredytu to na przykład: zakup nowego auta, zagraniczna wycieczka w okresie urlopowym, kupno nowej pralki automatycznej, dalsza nauka dziecka lub własne studia, remont domu czy spłata innych kredytów poprzez ich konsolidację.

Czym wyróżnia się kredyt konsumpcyjny?

- Łatwością uzyskania

- Indywidualnym planem spłaty

- Dopasowaniem wysokości rat i okresu ich spłacania

- Niewielką, w porównaniu do innych kredytów, wielkością zabezpieczenia spłaty

- Elastyczną formą  - może być zarówno gotówkowy, jak i być związany z kupowaniem ratalnym

Zabezpieczenie kredytu konsumpcyjnego

oszczędności

W porównaniu z innymi kredytami lub pożyczkami, uzyskanie kredytu konsumpcyjnego jest znacznie prostsze. Zazwyczaj jednak wymagane jest przynajmniej zaświadczenie o stałości dochodów. Jeśli nie jest to możliwe niezbędne może być także poświadczenie przez osoby trzeciej. Rodzaj zabezpieczenia kredytu konsumpcyjnego zazwyczaj zależy od banku, w jakim ta forma kredytu jest przyznawana. Obecnie jednak wiele banków rezygnuje z piętrzenia przeszkód i wzięcie kredytu konsumpcyjnego możliwe jest od ręki, jeśli na drodze nie stoi historia kredytowa osoby ubiegającej się.

 Rodzaje kredytów konsumpcyjnych

Warunki umowy w przypadku kredytu konsumpcyjnego ustalane są w sposób indywidualny - nie są one regulowane prawnie. Dlatego też możliwe jest ustalenie najbardziej korzystnego planu spłaty rat. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że różna może być także wysokość oprocentowania. Niekiedy zależy ona od tego, co jest celem kredytu konsumenckiego. Rodzaje tego produktu bankowego są różne - zależą właśnie od celu, na jaki kredyt został wzięty. Pierwszym podziałem w przypadku kredytów konsumpcyjnych jest wspomniany wyżej kredyt gotówkowy oraz kredyt bezgotówkowy. W przypadku pierwszego z nich gotówka z banku trafia na konto klienta, a on dysponuje nią według własnego uznania - może wykorzystać ją zgodnie z określonym w umowie celem lub wydać ją na zupełnie inne przedsięwzięcie. W przypadku kredytu bezgotówkowego pieniądze z banku trafiają do sklepu, który sprzedał produkt. Klient musi jednak spłacić kredyt - pieniądze trafiają do banku. Obecnie bardzo wiele sklepów ma w swojej ofercie możliwość zakupu sprzętów na raty - jest to forma kredytu konsumpcyjnego.

Oprócz rodzajów typów kredytów konsumpcyjnych warto wymienić również ich najważniejsze typy - są to między innymi: kredyt konsolidacyjny wzięty w określonym celu, kredyt samochodowy - przeznaczony na zakup auta, kredyt studencki - przeznaczony na dalszą naukę i zazwyczaj niżej oprocentowany, kredyt na wypoczynek - wykorzystywany zwykle w przypadku, gdy wymarzona wycieczka kosztuje nieco więcej niż się zaoszczędziło, a także kredyt przeznaczony na malowanie ścian czy wymianę instalacji elektrycznej, czyli po prostu na remont mieszkania. Wymienione cele są zazwyczaj najczęstszymi powodami wzięcia kredytu konsumenckiego.

kredyt na bieżące wydatki

Kredyt konsumpcyjny - idealny na bieżące wydatki

​Wiele osób bierze pod uwagę wzięcie kredytu konsumpcyjnego, gdy pojawi się jakiś nieprzewidziany wydatek. Zazwyczaj warunki tego produktu bankowego są lepsze niż w przypadku pożyczki parabankowej. Należy jednak uważać, by branie tego typu kredytów nie stało się nawykiem. Pomimo korzystnej umowy raty mogą okazać się później zbyt wysokie, dlatego warto zachować ten rodzaj kredytów na specjalną okazję, gdy brak pieniędzy rzeczywiście będzie stał na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu.