Karta kredytowa – czym jest i jakie są jej rodzaje. Ile kosztuje karta kredytowa?

Współczesny rynek finansowy stworzył już całe mnóstwo możliwości, dzięki którym znacznie ułatwia nam życie codzienne. Na uwagę zasługują liczne instrumenty płatnicze, dzięki którym możemy szybko dokonywać płatności nawet w sytuacji, kiedy nie mamy przy sobie gotówki. Ich wybór jest bardzo szeroki.

Oczywiście, każde takie narzędzie posiada zarówno swoje wady, jak i minusy, trzeba zatem bliżej przyjrzeć się wszystkim z nich i zdecydować, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku. Bardzo dużą popularnością cieszą się karty kredytowe, należące zresztą do najbardziej charakterystycznych narzędzi płatniczych. Na ich temat możemy znaleźć wiele opinii, od bardzo pochlebnych aż po skrajnie negatywne. Warto zauważyć, że zazwyczaj wszystko zależy od tego, kto korzysta z takiej karty. Jeśli ktoś umie zachować przy tym zdrowy rozsądek, to jest to bardzo pomocna rzecz w życiu codziennym. Użytkownik, który nie ma umiaru i nie podchodzi zbyt odpowiedzialnie do kwestii finansowych może jedynie bardziej zaszkodzić sobie taką kartą.

Karta kredytowa - zalety

Do najważniejszych zalet karty kredytowej należy ogromna wygoda. Z drugiej strony, owa łatwość w korzystaniu z niej niesie ze sobą również liczne niebezpieczeństwa. Dla wielu ludzi tragedia stale nakręcającej się spirali zadłużenia zaczyna się właśnie od nierozsądnego korzystania z karty kredytowej. Nie można jednak oceniać na tej podstawie samej karty. Założenie tego instrumentu jest w gruncie rzeczy dobre. Problemem są użytkownicy, którzy nie potrafią korzystać z takich możliwości w prawidłowy sposób.

W działających w Polsce bankach znajdziemy cztery podstawowe rodzaje kart kredytowych:

karta prepaid

Karta debetowa

​Karta debetowa to najprostsza i najbardziej podstawowa propozycja. Służy ona do wykonywania szybkich płatności w sklepie oraz do wybierania gotówki z bankomatu. Jest ona bezpieczna pod tym względem, że korzystając z niej nie zaciągamy żadnej pożyczki. W przypadku każdej płatności wykorzystywane są wyłącznie te środki, które są dostępne na naszym koncie. Jeśli nie mamy ich wystarczająco, płatność zostanie po prostu zablokowana. Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Wiele banków oferuje kredyt odnawialny lub możliwość stworzenia na koncie debetu – w takiej sytuacji możliwe jest płacenie do określonego poziomu, nawet jeśli nie posiada się odpowiednich środków. Karty debetowe banki wydają posiadaczom kont osobistych.

Karta kredytowa

Karty kredytowe to kompletnie inna rzecz, choć również one służą do wykonywania płatności – na przykład przy zwykłych zakupach w sklepie. Nie są one jednak przypisane do konkretnego konta w banku; stanowią zupełnie oddzielną usługę. Jest to nic innego, jak po prostu kredyt o konkretnej wysokości, który możemy stale zaciągać przy robieniu zakupów. Przykładowo, jeśli limit został ustalony na 10 tysięcy złotych miesięcznie, to właśnie taką kwotę możemy wydać naszą kartą. Nie są to jednak nasze środki – każda płatność to zaciągnięcie kolejnej pożyczki, którą musimy potem spłacić. Już na pierwszy rzut oka widać, że taka karta jest równocześnie bardzo wygodna, jak i niezwykle niebezpieczna. Przede wszystkim banki nie oferują nam takich produktów charytatywnie. Doskonale wiedzą, że prawdziwy zysk płynie dla nich dopiero w momencie, kiedy klient nie jest w stanie spłacać terminowo swoich zobowiązań. Co więcej, w większości przypadków kredyt taki możemy spłacać dopiero w momencie, kiedy nasze zadłużenie osiągnie już górną granicę. Banki stale starają się zwiększać ten limit, aby klient zaciągał jak najwyższy kredyt. Przy takiej łatwości korzystania ze środków istnieje spore ryzyko, że stracimy zdrowy rozsądek i wpadniemy w zobowiązania, z których nie będziemy mogli potem wyjść.

Karta prepaid

Następny rodzaj kart to karta prepaid. W gruncie rzeczy jest ona podobna do karty debetowej, ale oferuje znacznie większe bezpieczeństwo. W przypadku karty debetowej również możemy stracić umiar i dość lekkomyślnie wydać wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie. Na taką kartę wcześniej wpłacamy wybraną sumę pieniędzy. Są to jedyne środki, jakie możemy w ten sposób wykorzystać. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia ustalanie swojego domowego budżetu i planowanie wydatków.

Karta obciążeniowa

karta debetowa

Karty obciążeniowe to ostatnie, niezbyt popularne w Polsce rozwiązanie. Są podobne do kart kredytowych, ale z tą różnicą, że zadłużenie jest spłacane od razu w całości, a do tego automatycznie, poprzez pobranie środków z naszego konta.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Głównym atutem karty kredytowej jest wygoda, w zamian za którą trzeba liczyć się ze sporym ryzykiem wielkiego zadłużenia. Warto również dowiedzieć się, ile taka karta w ogóle kosztuje. Jej użytkownik musi przygotować się na kilka wydatków. Podstawa to jednorazowa opłata, jaką pobiera się za samo wyrobienie karty. Płaci się również regularne opłaty za korzystanie z karty – zwykle jest to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych rocznie, choć niekiedy nalicza się ją co miesiąc. Do innych opłat, które nie są obecne w każdym przypadku, należy między innymi dobrowolne ubezpieczenie karty, kara za przekroczenie limitu zadłużenia czy cena zmiany harmonogramu spłaty zadłużenia.