Kredyt konsolidacyjny pozwala na zamianę zobowiązań kredytowych w jeden kredyt długoterminowy. Termin konsolidacja wziął się od łacińskiego słowa 'consolidatio'. W ekonomii oznacza działania oraz ich efekty, które mają doprowadzić do spójności konkretnej struktury bądź grupy. Termin spłaty kredytu konsolidacyjnego może sięgać nawet do 40 lat, ale dzięki takiemu rozwiązaniu miesięczna rata będzie niższa niż suma wszystkich poprzednich zobowiązań. Ogromną zaletą jest to, że kredyt konsolidacyjny ma korzystniejsze oprocentowanie, co daje więcej oszczędności. Ponadto w ten sposób zyskujemy również wygodę przy opłacaniu rat. Zamiast pamiętać o kilku, często w różnych bankach, musimy pamiętać tylko o jednej. Ważne, że kredyt konsolidacyjny można pobrać w dowolnej walucie, którą, podczas kredytowania, można zmienić i to bez żadnych dodatkowych opłat.
Od wysokości zadłużenia zależeć będzie, którą opcję kredytu konsolidacyjnego wybierzemy:
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny - hipoteka na nieruchomości jest formą zabezpieczenia, przy czym lokal może należeć do osoby trzeciej. Pamiętajmy, że nieruchomość (nasze zabezpieczenie) musi być ubezpieczona. Taki kredyt konsolidacyjny jest udzielany do 70%-80% wartości nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest zaciągany gdy potrzebna jest znaczna suma pieniędzy;
- kredyt konsolidacyjny gotówkowy - to połączenie zobowiązań o charakterze konsumpcyjnym (kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe, zadłużenie na karcie kredytowej itp.). Charakteryzują go niższe kwoty przy wyższych kosztach i krótsze terminy spłaty niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
Kredyt konsolidacyjny to nazwa produktu handlowego. Kredyt pod tą nazwą nie widnieje w prawie bankowym.
Kredyt konsolidacyjny – koszty i okres kredytowania
Kredyt konsolidacyjny jest idealny, jeśli mamy do spłacenia kilka różnych zobowiązań w różnych bankach. Ważne jest, że miesięczna rata nowego zobowiązania, jest niższa niż suma poprzednich. To wynik wydłużenia okresu spłaty do nawet 40 lat. Pamiętajmy, że im dłużej spłacamy kredyt tym więcej płacimy bankowi odsetek. Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego choć wydaje się niższe, to ze względu na dłuższy okres spłaty będzie wyższe. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest udzielany na niższe kwoty niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Wynika to głównie z wartości zabezpieczenia. Bank ceni bardziej hipotekę niż np. weksel in blanco. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to termin spłaty zazwyczaj do 10 lat.
Kredyty konsolidacyjne należy oceniać nie tylko ze względu na oprocentowanie, ale również na pozostałe koszty jak wartość prowizji czy opłata przygotowawcza. Zwykle nie są zaznaczone w samej ofercie, choć są na umowie. Spytaj o wartość tego typu kosztów, zanim złożysz wniosek kredytowy - niektóre placówki naliczają opłatę nawet za rozpatrzenie wniosku.
Wracając do kosztów, pamiętajmy, że w niektórych bankach należy także doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Jest więc możliwość, że niższe oprocentowanie to wcale nie niższy koszt całego kredytu. Zawsze należy być wyczulonym na dodatkowe opłaty.
Kredyt konsolidacyjny – zalety
Kredyty konsolidacyjne to niezwykła wygoda. Umożliwiają spłatę kilku różnych zobowiązań w w jednej racie. Co więcej, co miesiąc nie musimy chodzić do kilku różnych placówek, a także pamiętać o kilku osobnych przelewach - musimy pamiętać tylko o jednym zobowiązaniu. Przyczynia się to do łatwiejszej kontroli nad budżetem domowym, a wydatki stają się bardziej przejrzyste.
Kredyty konsolidacyjne wydłużają okres spłaty wszystkich kredytów, co umożliwia rozsądne rozłożenie spłaty zobowiązań w czasie.
Kredyty konsolidacyjne mają wpływ na zmniejszenie miesięcznej raty naszych zobowiązań, z powodu wydłużenia okresu spłaty. Zaoszczędzone co miesiąc ten sposób fundusze można przeznaczyć na inne cele.
Kredyty konsolidacyjne pozwalają na dostosowanie spłaty naszych zobowiązań do aktualnych możliwości finansowych.
Kredyty konsolidacyjne mogą połączyć różne typy naszych zobowiązań, jak np.: kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy, zadłużenie karty kredytowej, debet na koncie osobistym.
Kredyty konsolidacyjne dają możliwość zdecydowania, jak chcemy spłacać nasze raty. To duży komfort, gdyż możemy wybrać dzień, w którym mamy odpowiednią sumę na koncie, np.: dzień wypłaty. Nie musimy się martwić i odkładać określonej sumy pieniędzy, aby móc spłacić zobowiązania w różnych dniach miesiącach.
Banki pozwalają na wybór waluty kredytu konsolidacyjnego. Istnieje również opcja zmiany takowej waluty podczas spłacania kredytu nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych opłat. Można dopasować kredyt konsolidacyjny pod względem walutowym lub do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Wiele banków oferuje klientom najróżniejsze udogodnienia przy spłacie kredytów konsolidacyjnych, jakie w innych okolicznościach mogłyby być dla nich niedostępne i poza zasięgiem. W ofercie takiej możemy przykładowo znaleźć możliwość karencji w spłacie kredytu.
Zostaw komentarz