Kredyt samochodowy czy gotówkowy – oto jest pytanie

Dobry samochód jest niezbędnym narzędziem w życiu codziennym dla bardzo wielu ludzi. Niestety, kupno czegoś idealnego jest równocześnie dość dużym wydatkiem, często przerastającym nasze możliwości. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad sposobem na zdobycie odpowiedniego finansowania takiego zakupu. Możliwości są obecnie bardzo szerokie; każdy bank zaoferuje nam sporo produktów. Można wybrać zarówno kredyt z zabezpieczeniem, jak i bez zabezpieczenia. Warto dowiedzieć się, jakie są wady i zalety tych rozwiązań.

Kredyt samochodowy

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt samochodowy pozwala nam na zdobycie pieniędzy, które można przeznaczyć wyłącznie na zakup samochodu. Pomimo nazwy, zakres takiego kredytu jest znacznie szerszy – może dotyczyć zakupu dowolnego pojazdu silnikowego, łącznie z motocyklami czy motorówkami. W większości przypadków takiego kredytu nie da się wziąć na dłużej niż 10 lat. Jego zaletą jest dość duża elastyczność w kwestii pożyczanej kwoty – można dzięki temu sfinansować zakup właściwie dowolnego modelu samochodu. Banki stosują również szereg zabezpieczeń takich kredytów. Najczęściej jest to depozyt karty pojazdu, zestaw rejestrowy czy cesja polisy AC.

Kredyt gotówkowy

Taki kredyt może być bardzo korzystny, szczególnie w przypadku nieco tańszych samochodów. Kredyt gotówkowy jest zaciągany na dowolny cel – nie musimy nikomu mówić, na co dokładnie zamierzamy wydać pożyczone pieniądze. Usługi te odznaczają się też dość dużą elastycznością, jeśli chodzi o sposób i warunki spłaty. Trzeba jednak pamiętać, że bank nie udzieli takiego kredytu bez wcześniejszego sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. Może się okazać, że z racji mało stabilnej sytuacji finansowej zaoferowana nam kwota będzie niewystarczająca dla naszych potrzeb.

kredyt na samochód

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Najlepszym momentem na kupowanie samochodu są pierwsze tygodnie roku. Właśnie wtedy można liczyć na atrakcyjnie zniżki i inne udogodnienia które sprawiają, że poradzenie sobie z tym wydatkiem jest znacznie łatwiejsze. Przed wybraniem konkretnego kredytu samochodowego, warto oczywiście poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z różnymi ofertami banków. Warunki współpracy w poszczególnych z nich mogą znacznie się od siebie różnić, trzeba zatem mieć pewność, że wybieramy coś dla siebie najlepszego.

Jeśli chodzi o kredyty samochodowe i gotówkowe, to oba rozwiązania posiadają zarówno mocne jak i słabe strony. W przypadku kredytów samochodowych na pewno można liczyć na niższe oprocentowanie. O ile tutaj oprocentowanie nie jest zwykle wyższe niż kilkanaście procent, o tyle biorąc kredyt gotówkowy można spodziewać się nawet powyżej 20%. Kredyty samochodowe posiadają dodatkowe zabezpieczenie, dzięki czemu banki mogą pozwolić sobie na nieco atrakcyjniejsze warunki dla kredytobiorców. Z drugiej strony kredyt gotówkowy odznacza się znacznie większą prostotą. Nie musimy przy nim załatwiać żadnych skomplikowanych formalności, dzięki czemu można otrzymać go w o wiele krótszym czasie. Z racji tego, że pożyczamy pieniądze na dowolny cel, część kwoty możemy przeznaczyć na przykład na dodatkowe wydatki związane z samochodem. W przypadku kredytu samochodowego elastyczność jest znacznie mniejsza.

Jak widać, oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, przez co różnie sprawdzają się w konkretnych sytuacjach. Trzeba po prostu bliżej się z nimi zapoznać i stwierdzić, które z nich spełnia akurat nasze potrzeby.