Leasing czy kredyt samochodowy – co wychodzi korzystniej?

Kupno samochodu jest sporym, ale bardzo często niezbędnym wydatkiem. Na szczęście na rynku finansowym można znaleźć szereg sposobów na sfinansowanie takiego zakupu. Podstawowymi opcjami są kredyty oraz leasingi samochodowe. Wielu ludzi nie wie jednak do końca, czym różnią się te dwie rzeczy. Warto zatem dowiedzieć się o nich jak najwięcej, bowiem jedynie dzięki temu będziemy w stanie stwierdzić, które rozwiązanie jest dobre w naszej sytuacji.

Leasing czy kredyt samochodowy 

W przypadku kredytu samochodowego kredytodawca – zwykle bank, ale zajmują się tym też inne instytucje – pokrywa w całości zakup wskazanego przez klienta pojazdu. Niekoniecznie musi to być samochód; kredyty te dotyczą dowolnych pojazdów silnikowych. Oprocentowanie jest uzależnione od szeregu czynników. Bank dokładnie przyjrzy się tu pojazdowi, który chcemy kupić na kredyt. Znaczenie ma tutaj wszystko – jego rodzaj, marka, konkretny model. Inne warunki zostaną nam zaoferowane w przypadku nowego pojazdu, a inne przy pojeździe używanym. Do tego dochodzą też szczegóły samego kredytu: okres kredytowania, wysokość i rodzaj rat i wiele innych.

Leasing samochodowy

Leasing znacznie różni się od kredytu samochodowego. W przypadku kredytu instytucja finansowa płaci za pojazd, który my nabywamy i który staje się naszą własnością. Leasing polega na tym, że bank sam kupuje dany pojazd i przekazuje nam prawo do jego użytkowania. Bank jest zatem właścicielem prawnym pojazdu, a leasingobiorca może z niego korzystać na podstawie stosownej umowy i przy spłacaniu rat leasingowych. W pewnym sensie jest to zatem wynajęcie pojazdu, którego potrzebujemy. Istnieje wiele rodzajów leasingu. Leasing operacyjny, w przeciwieństwie do finansowego, pozwala nam na korzystanie z danego pojazdu przez ograniczony czas, krótszy niż okres jego zużycia; po zakończeniu leasingu klient nie może wykupić jego przedmiotu. Leasing finansowy trwa przez okres amortyzacji, a w umowie znajduje się klauzula o możliwości wykupu.

leasing samochodowy

Co lepsze leasing czy kredyt samochodowy?

Trudno jest wskazać jednoznacznie, które rozwiązanie jest lepsze. Obie opcje posiadają bowiem zarówno wady jak i zalety, a koszt korzystania z nich może znacznie się różnić w zależności od konkretnej oferty i wielu czynników.

Mówiąc ogólnie, kredyt jest nieco tańszy i bardziej elastyczny. W jego przypadku z reguły można rozkładać spłatę zobowiązań na dogodne dla siebie raty i czas. Do tego dochodzi fakt, że przy kredycie faktycznie stajemy się posiadaczami wykupionego pojazdu; należy on do nas i możemy z nim zrobić, co chcemy. W przypadku leasingu nawet po spłacie wszystkich zobowiązań często nie możemy zatrzymać pojazdu na stałe. Jest to zatem raczej forma wypożyczenia czegoś, niż zakupu. Leasing nie zostanie nam raczej przyznany na kwotę niższą niż 50 tysięcy złotych. Kredyt również pod tym względem jest znacznie bardziej elastyczny. Można zaciągnąć go na znacznie niższe kwoty, a do tego zwykle istnieje możliwość wcześniejszej spłaty. Z drugiej strony, leasingobiorca może pokrywać całość lub część kosztów za naprawy techniczne pojazdu.