Poznaj prawa i obowiązki kredytobiorcy

Świadomość własnych praw i obowiązków jest u polskich konsumentów na dość niskim poziomie. Korzystając z jakichkolwiek usług bardzo często nie wiemy, z jakich przywilejów możemy korzystać. Niestety, rzeczywistość ta jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców w różnych branżach. Jedynym sposobem na obronienie się przed takimi zachowaniami jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na ten temat.

Szczególnie widoczny jest u nas brak wiedzy w kwestiach finansowych. Niestety, nieświadomość nie musi być wykorzystywana przez nieuczciwe banki. W wielu przypadkach sami nie wiemy, co jest dla nas najlepsze i podejmujemy bardzo błędne decyzje, które potem sporo nas kosztują. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma polski kredytobiorca. Wzięcie jakiegokolwiek kredytu zawsze jest sporą odpowiedzialnością, trzeba więc podejść do tego w sposób rozsądny i w pełni świadomy.

Kredytobiorca zobowiązania

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że co czwarty Polak nie zna podstawowych obowiązków kredytodawcy. Mnóstwo ludzi nie wie na przykład o tym, że jeszcze przed podpisaniem umowy bank czy inna instytucja udzielająca nam kredytu musi podać całkowity koszt spłaty zobowiązania. Wychodzi zatem na to, że czasami podpisujemy umowy kredytowe nie mając nawet pojęcia, ile dokładnie pieniędzy będziemy musieli spłacić.

W tej kwestii nasza niewiedza może być bardzo łatwo wykorzystana przez nieuczciwych przedsiębiorców. W końcu klient godzący się na takie warunki może zostać obciążony dodatkowymi, ogromnymi kosztami spłaty kredytu. Nigdy nie należy zatem podpisywać umowy kredytowej bez bardzo dokładnego zapoznania się z zapisanymi w niej warunkami. Rzecz taka, jak całkowita kwota do zapłaty jest tu absolutnie podstawowa i trzeba znać ją z góry.

kredyt gotówkowy

Umowa kredytowa - obowiązki kredytobiorcy

Po podpisaniu umowy kredytowej klient ma prawo do odstąpienia od niej w ciągu 14 dni. Nie musi przy tym podawać żadnej przyczyny swojej decyzji. Niestety, o takim prawie wie bardzo niewiele osób. Duża część Polaków nie wie również o tym, że ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu – w całości lub jedynie w części. Bardzo niepokojące jest to, że aż 13% badanych osób stwierdziło z całkowitym przekonaniem, że... osoba po podpisaniu umowy kredytowej nie ma żadnych praw.

Niestety, pożyczki i kredyty stają się w Polsce coraz popularniejsze. Korzystamy z nich bardzo chętnie, choć wychodzi na to, że nie do końca świadomie.

Tajna broń kredytobiorcy

Z wyników badań przebijają się jednak pewne pozytywne informacje. Na przykład, grupa ankietowanych po 45 roku życia wykazywała się sporą wiedzą na tematy finansowe, w przeciwieństwie do osób młodych. Może jest to zatem zupełnie naturalna rzecz? W końcu wiadomo o tym, że najlepiej uczy nas samo życie i nasze własne doświadczenia. Pewnym przywilejem młodości jest nieświadomość w wielu tematach, która zanika dopiero z czasem. Oby. Póki co każdy powinien po prostu bliżej zapoznać się z tymi kwestiami i wiedzieć na ich temat jak najwięcej. Brak świadomości w takich dziedzinach może skończyć się dla nas katastrofą finansową.