Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny dla bardzo wielu ludzi jest jedynym sposobem na zapewnienie sobie własnego, niezależnego od nikogo mieszkania. Koniec z wiecznym wynajmowaniem i płaceniem innym za to, że możemy u nich mieszkać. Dzięki zaciągnięciu odpowiedniego kredytu można na naprawdę korzystnych warunkach zdobyć pieniądze wystarczające do urządzenia się po swojemu. Trzeba jednak podejść do tego świadomie i wybrać dobrą ofertę.

Trudno jest przecenić zalety posiadania własnego mieszkania. Samemu decydujemy o tym, jak urządzamy takie miejsce. Nikt nie narzuca nam jego stylu, nikt nie będzie dobierał za nas mebli, kolorów, dodatków i ozdób. Oczywiście, mieszkanie na kredyt również kosztuje. Jest to jednak tańsza opcja. Do tego można mieć świadomość, że nie płaci się na cudzy rachunek. Spłacając raty kredytu wiemy, że opłacamy nasze własne, wymarzone miejsce do życia. Oczywiście, perspektywa wzięcia dużego kredytu w banku jest nieco przerażająca. Warto jednak wiedzieć, że przy wybraniu odpowiedniej oferty wcale nie będzie to tak straszne, jak się wydaje.

Kredyt hipoteczny - symulacja

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kredytów, również tutaj warunki oferowane przez bank mogą się od siebie różnić w zależności nie tylko od danej oferty, ale również sytuacji finansowej klienta czy innych czynników, takich jak miasto w którym chcemy kupić mieszkanie. Weźmy za przykład młodą, dwudziestokilkuletnią osobę mieszkającą w Krakowie. Na samym początku trzeba powiedzieć, że praktycznie niezbędnym warunkiem do otrzymania kredytu jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jedynie wtedy bank będzie wiedział, że nasza sytuacja finansowa jest stabilna i nie boimy się w najbliższym czasie utraty zatrudnienia. Załóżmy, że przykładowa osoba posiada taką właśnie ofertę i zarabia nieco poniżej 6000 zł netto miesięcznie.

Kredytobiorca szuka dobrego, ale małego mieszkania na Ruczaju, znanej części Krakowa. Za mieszkanie o powierzchni niecałych 50 m2 zapłacimy 320 tysięcy złotych. Do tego chcemy pożyczyć w banku także 80 000 zł na wyposażenie i wykończenie nieruchomości. Łącznie potrzebujemy zatem 400 000 zł. Kredyt ma zostać zaciągnięty na 30 lat.

Bardzo cenne jest posiadanie tu jakiegokolwiek wkładu własnego. Załóżmy, że posiadamy 10% wartości kredytu, czyli 40 000 zł. Może to sprawić, że bank zaoferuje nam nieco lepsze warunki.

kredyt pod hipotekę

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego

Przy wybieraniu oferty trzeba kierować się wieloma czynnikami. Jednym z najważniejszych parametrów jest całkowity koszt spłaty kredytu – jest to suma wszystkich opłat i odsetek, które trzeba spłacić oprócz pożyczonej sumy. W przypadku kredytu o takiej wysokości, całkowity koszt wynosi średnio 250 – 300 tysięcy złotych.

Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe udogodnienia, jakie może nam zaoferować bank. Niezwykle istotna jest możliwość wzięcia wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty rat na określony czas. W niektórych bankach mogą być oferowane różne warunki wcześniejszej spłaty kredytu.

Wzięcie kredytu hipotecznego to spore zobowiązanie. Trzeba zatem poświęcić na to naprawdę sporo czasu i dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty.