Karta kredytowa - jak ją dostać?

Wiele osób pragnie posiadać kartę kredytową, niemniej jednak nie wszyscy znają zasady ich przyznawania. Dlatego też wychodzimy na przeciw takim osobom i niniejszym artykule opiszemy całą procedurę przyznania karty kredytowej. Postaramy się przybliżyć sposób wykonania wszystkich formalności z tym związanych, oraz jaki może nam zostać przyznany limit na karcie i czy możemy otrzymać dodatkowe bonusy.

Karta kredytowa -  jak dostać?

Karta kredytowa może być przyznana praktycznie każdemu. Niemniej jednak podstawowym warunkiem otrzymania jej jest pełnoletniość, dlatego ukończenie 18 roku życia jest niezbędne. Możemy się również spotkać z sytuacją, że minimalnym wiekiem będzie 21 lat. Musimy jednak liczyć się z odmową, gdyż bank nie ma obowiązku Nam jej przyznać. Plusem może wydawać się brak konieczności zakładania rachunku w banku, który ma nam przyznać kartę kredytową.

Bank zapozna się z twoją historią kredytową i weźmie pod uwagę wysokość zarobków

Przed przyznaniem kredytu bank podda analizie wcześniejsze ewentualne kredyty, a także obecne zobowiązania i ich wysokość. Na pewno musimy liczyć się z tym,  i że nasze dane zostaną przepuszczone przez system BIG w celu sprawdzenia, czy nie jesteśmy gdzieś zadłużeni. Przed przystąpieniem do całej procedury należy udać  i się o zaświadczenie o dochodach od swojego pracodawcy i przedłożyć je w banku.

Karta kredytowa -  jakie dokumenty?

Zwracając uwagę na formę zatrudnienia bank może zażądać od nas jednego lub kilku wymienionych niżej dokumentów (niezbędny jest zawsze dowód tożsamości) :

  • Oświadczenie pracodawcy o naszym zatrudnieniu ; 
  • zaświadczenie o ilości środków na koncie, wraz z dowodem na przelewy wynagrodzenia od pracodawcy; 
  • PIT11/PIT40 za ostatni okres rozliczeniowy;
  • zaświadczenie o zarobkach z ostatniego miesiąca;
  • Dokument stanowiący o prawie do emerytury, renty, bądź świadczenia przedemerytalnego; 
  • zaświadczenia o jakichkolwiek innych dochodach.

Gdy prowadzimy działalność gospodarczą możemy być poproszeni o przedstawienie dowodu wpisu do ewidencji. Potrzebne może być też oświadczenie urzędu skarbowego i ZUS, że nie jesteśmy im winni ani złotówki.

Kiedy jednak o kartę kredytową ubiega się osobą z gospodarstwem rolnym musi ona przedstawić stosowne  zaświadczenie o posiadaniu go. 

Osoba pracująca na etacie jest najbardziej pożądana przez banki

Jeżeli chcemy otrzymać kartę kredytową pożądane jest, abyśmy posiadali stałe źródło dochodów, ale także dłuższy czas pracy i odpowiedni rodzaj zatrudnienia. 

Banki najlepiej postrzegają osoby ze stałym zatrudnieniem, czyli posiadające  umowę o pracę na czas nieokreślony. Dlatego też w ich przypadku do przyznania karty kredytowej wystarczą trzy miesiące w pracy na etacie. Nie można jednak pominąć weryfikacji w BIG, którą wnioskujący musi przejść pozytywnie. 

Jednakże w przypadku osób z umową o pracę na czas określony istnieją znacznie bardziej skomplikowane wymagania. Pomijając trzy miesiące zatrudnienia, lub nawet trwającego minimum sześć miesięcy musimy  i przedstawić stosowne zaświadczenie o tym, że nasza umową będzie jeszcze ważną minimum przez rok. Taki dokument  i otrzymamy od pracodawcy.

Umowy cywilnoprawne raczej nie dają  i możliwości otrzymania karty kredytowej

Jest to możliwe, niemniej  w jednak znacznie trudniejsze, niż w przypadku standardowych umów. W tym przypadku wnioskodawca musi posiadać minimum roczny staż w zakładzie pracy.

Dlatego też osoba wykonująca tak zwany wolny zawód, czyli na przykład osoba zajmująca się tworzeniem różnego rodzaju tekstów, czy informatyk pracujący przez internet,  aby mogła być wiarygodna dla banku musi posiadać minimum dwanaście przepracowanych miesięcy. Gdyby jednak swoją pracę wykonywali w ramach umowy o pracę mogliby skrócić ten czas do trzech miesięcy. 

Najtrudniej mają jednak osoby z własną firmą. Bowiem w ich przypadku wiarygodność dla banku pojawia się dopiero w momencie,  gdy ich działalność prosperuje nawet dwa lata. 

karta kredytowa dla emeryta

Karta kredytowa dla osoby będącej na emeryturze

Osoby będące na emeryturze są  w nieco inną grupą wnioskujących o kartę kredytową. W ich przypadku wystarczy dostarczenie zaświadczenie  o o przyznaniu świadczenia i w większości przypadków ich wnioski rozpatrzone i są pozytywnie. Niemniej jednak pewną przeszkodą może być ich wiek, ale oficjalnie banki podają, że nie stanowi to dla nich problemu. Tym bardziej, że  w są to osoby niezwykle uczciwe i punktualne w spłatach. Odrębną grupę kredytową stanowią emeryci.

Ile trzeba zarabiać, aby mieć szansę na kartę kredytową? 

Kwota w tym przypadku nie jest zbyt wygórowana. Bowiem wystarczy zarobek na poziomie tysiąca złotych. Tego typu formalności należy spełnić chociażby w banku Credit Agricole, gdzie kartę kredytową można otrzymać już z zarobkami na  poziomie 500 zł. W Banku Pocztowym natomiast wystarczy 833 złote netto.  

Jeżeli zapragniemy posiadać  srebrną kartę kredytową w opisanym powyżej Credit Agricole można ją otrzymać już w przypadku osiągania dochodów na poziomie tysiąc czterysta złotych. Natomiast złota dostępna jest tylko dla osób z zarobkami powyżej trzech tysięcy złotych. W innych bankach sprawa wygląda dosyć podobnie.