Karta kredytowa – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
10 kwietnia 2017 Karty kredytoweKarta kredytowa jest instrumentem płatniczym, który może zostać przyznany klientowi przez bank. Wykonując nią jakiekolwiek operacje płatnicze, korzysta się z limitu kredytowego, który jest ustalany indywidualnie dla każdego użytkownika. W praktyce każda zapłata dokonana taką kartą to zaciągnięcie w banku kredytu. Nie musimy przejmować się dzięki temu, czy w danym momencie mamy wystarczająco dużo środków na koncie.
Przy umiejętnym wykorzystaniu karta kredytowa może być niezwykle atrakcyjna, głównie ze względu na tak zwany okres bezodsetkowy. Zazwyczaj wynosi on około 50 – 60 dni; tyle czasu mamy na spłatę naszych zobowiązań w banku. Jeśli zrobimy to w tym terminie, to od naszej pożyczki nie zostaną naliczone żadne odsetki. Jest to zatem jedyny sposób, aby wziąć szybki kredyt z zerowym oprocentowaniem. Takie pieniądze można szybko zainwestować i zwrócić bankowi przed upływem terminu, zostawiając sobie zyski. Karta kredytowa niesie jednak ze sobą również pewne zagrożenia. Jeśli straci się przy niej zdrowy rozsądek, to może ona wciągnąć użytkownika w poważne długi. Z tego powodu trzeba tu przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Karta kredytowa - jak dostać?
Każdy może złożyć wniosek o przyznanie mu karty kredytowej. Jedynym warunkiem jest pełnoletniość użytkownika – w niektórych bankach wiek minimalny jest zwiększony do 21 lat. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, również tutaj potrzebna jest dobra zdolność i historia kredytowa. Bez tego bank nie będzie chciał nawiązać z nami współpracy.
Karta kredytowa - jaka najlepsza?
Istnieje szereg czynników na które trzeba uważać przy wybieraniu karty kredytowej. Najważniejsze są oczywiście koszty. W zależności od banku, ceny za przyznanie i prowadzenie karty czy wykonywanie nią poszczególnych operacji mogą być bardzo zróżnicowane. Istotne jest również oprocentowanie kredytu, który będziemy zaciągali za jej pomocą.
W ofertach banków znajdziemy obecnie różne typy kart kredytowych. Oprócz tych "zwykłych" dostępne są też karty srebrne, złote, platynowe i czarne. Aby otrzymać niektóre z nich, trzeba spełnić dość wysokie wymagania. Główna różnica między nimi tkwi w limicie kredytowym. Przykładowo, w przypadku zwykłej karty wynosi on zwykle 1000 – 2000 zł. Dla porównania w przypadku karty czarnej może on sięgać nawet miliona złotych. Te najlepsze są jednak dostępne dla zamożniejszych klientów; zwykle korzystają z nich zawodowi inwestorzy obracający wielkimi pieniędzmi.
Karta kredytowa - okres bezodsetkowy
Okres bezodsetkowy jest wielką zaletą kart kredytowych, ale pamiętać trzeba, że jeśli nie zmieścimy się w nim ze spłatą kredytu to zostaną naliczone nam odsetki. Te z kolei mogą być dość wysokie, bowiem w niektórych bankach oprocentowanie sięga 10%. Niekiedy za samo przekroczenie takiego terminu spłaty naliczane są dodatkowe opłaty. Przed wybraniem konkretnej oferty trzeba zatem zwrócić uwagę na takie koszta.
Dodatkowy koszt stanowią opłaty za korzystanie z bankomatów. Z reguły karty kredytowe nie są wykorzystywane w taki sposób. Ich przeznaczenie jest zupełnie inne, a do tego takie operacje są raczej nieopłacalne. Czasem jednak może pojawić się taka potrzeba. Warto wiedzieć wówczas, ile będzie nas to kosztowało.
Zostaw komentarz